עודד אליאס ז"ל

נפל ביום ח' בכסלו תשל"ט
07/12/1978

מידע כללי

מין
זכר
בן
22בנופלו
דרגה
יחידה
שבט

בן אברהם ודינה. נולד ביום י' בטבת תשי"ז (14.12.1956) בתל- אביב. עודד גדל בשכונת רמת-חן ברמת-גן, וסיים את לימודיו בביה"ס היסודי שבמקום. היה חרוץ ובעל אינטליגנציה טבעית, סיים את לימודיו בבית-הספר התיכון ט' שבתל-אביב בלא קשיים. כך יכול היה להתפנות גם לפעילות חברתית ולעיסוקי ספורט, כגון: משחק כדוריד, הליכה, ריצה וסיורים על פני הארץ.

לתנועת 'הצופים' היה חלק רב בעיצוב דמותו של עודד. הוא הצטרף אליה בגיל צעיר ושמר לה אמונים גם בשירותו בצה"ל. מחניך עלה לדרגת מדריך ואחרי-כן לראש-גדוד ולמדריך קורסים. בתנועת הצופים סיגל לעצמו את התכונות שסייעו לו לאחר-מכן להתקדם מהר בצה"ל. שם למד להשתלב בתוך קבוצה, לגלות סולידריות ביחסיו עם חבריו ולפתח מנהיגות, שאינה נזקקת להפעלת סמכות, כדי שחניכיו-פקודיו ימלאו את רצונו. הוא עמד על ביצוע כל משימה לדקדוקיה. בכל דבר שאף אל השלמות. דבקותו במטרה היתה מוחלטת.

עודד הזדהה עמוקות עם מטרות תנועתו, עם צורכי המדינה ועם צה"ל, ולא התיר לחניכיו לפגוע בהם לרעה, אם באומר אם במעשה. את הרגש הפטריוטי שלו השכיל להקרין על כל סביבתו. לא היה קרבן שלא מוכן היה להקריב למען האידיאלים שהאמין בהם.

חניכיו וחבריו ידעו להעריך ולהוקיר את סגולות-נפשו. כותבת חברה: "עודד היה אחד האנשים הפעילים ביותר שידענו". ואלה דברי חבר: "היה לו לעודד טוב-לב מהסוג שלא מוצאים היום; טוב כזה, שקשה לתאר במלים". חבר-לנשק ציין: "עודד ידע תמיד למזג יכולת-פיקוד עם התנהגות חברית".

משבאה שעתו של עודד להתגייס לצה"ל, היה זה טבעי לגביו שיתנדב לאחת מיחידות-הקרב הקשות והמסוכנות ביותר: הקומנדו הימי. מי, אם לא הוא, יציב דוגמה לחבריו? מסלולו הצבאי היה מסע-הישגים מהיר שלא נכשל בו מעולם. לאחר שחויל, בסוף נובמבר 1974, עבר קורסים למ"כים, לצניחה, לצלילה בים הפתוח, לקומנדו ימי ולקצינים. הוא עלה מדרגה לדרגה. ביולי 1977 הועלה לסגן-משנה ובינואר 1978 לסגן. לאחר נפילתו הועלה לדרגת סרן.

המוות בא עליו כחתף. עודד היה מפקד יחידה ועסק בפעילות מבצעית בים-סוף. בעת מילוי תפקידו נפגע ונפל – ביום ח' בכסלו תשל"ט (7.12.1978). הובא למנוחת-עולמים בבית- העלמין הצבאי שבקרית-שאול. השאיר אחריו הורים, אח ואחות.

במכתב-תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: "חיילי השייטת ולוחמיה עומדים דום ומצדיעים מול קברו הרענן של עודד וזוכרים. זוכרים את עודד כחבר אמיתי, ועם-זאת כלוחם ללא-חת. זוכרים אותו כסמל של טוב-לב וצניעות, ועם-זאת כבעל יכולת וכושר- ביצוע כלוחם ומפקד למופת. זוכרים אותו כראשון בין ראשונים לעזור לזולת, ועם-זאת להתנדב לביצוע כל משימה. המשפחה, השייטת, צה"ל והמדינה איבדו אדם, המסמל את לב-לבה של האומה. כך, כפי שמצטיירת דמותו של עודד, הייתי רוצה שייראה הנוער הישראלי. בשבילי ובשביל לוחמי וחיילי היחידה עודד יהיה דוגמה ומופת, וכך הוא יישאר בלבנו לעד".

פינת הנצחה

ניתן לשתף אותנו בסיפורים, תמונות וקטעי מידע דרך כפתור ״שתפו אותנו בסיפור״ בתפריט העליון

עודד מונצח באנדרטה שנמצאת בשבט.

חורשת בוגרי שבט צופי רמת חן שנפלו במערכות ישראל (יער גבעת כח)

החורשה היא חלק מיער גבעת כ"ח. בכניסה לחורשה הוקם גלעד אבנים גדול ובמרכזו מוטבע לוח אבן רבוע. בלוח, מתחת לסמל הצופים, פרטי ההנצחה ושורות של לוחיות מוזהבות, בכל אחת פרטים של אחד הנופלים.

כאן מונצחים מי שבמהלך נעוריהם היו חברים בשבט הצופים ברמת חן, בדרום רמת גן, אשר נפלו בכל מערכות ישראל.

ההנצחה ביוזמת אנשי שבט הצופים ובסיוע קק"ל.

המקום נגיש חלקית, נדרשת הליכה. ההנצחה ביער קולה (יער גבעת כ"ח) השוכן מדרום לראש העין. מכביש 444 דרומית לכניסה לאלעד נכנסים לכיוון "מאוזוליאום מזור", ממשיכים ישר בפנייה בכביש אספלט, פנייה ראשונה שמאלה, נסיעה ישר עד עמוד חשמל. האנדרטה ניצבת מאחורי עמוד החשמל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שתפו אותנו בסיפור
ניתן להעלות מספר תמונות אם רוצים, עד 10 תמונות בפורמט jpg או png במשקל מקסימלי של 2MB.