לידר פרץ ז"ל

נפלה ביום ב' במנחם אב תשפ"ג
20.7.2023

מידע כללי

מין
נקבה
בת
21בנופלה
דרגה
יחידה
מקום מגורים
הנהגה

בתם הבכורה של מירב ואסף. נולדה ביום ט"ו בסיוון תשס"ב (26.5.2002) ברמת גן. אחות לרון ורואי.

ביום 15.12.2020 התגייסה לצה"ל ושירתה בחיל הלוגיסטיקה.

סרן לידר פרץ נפלה בעת מילוי תפקידה ביום ב' במנחם אב תשפ"ג (20.7.2023). בת עשרים ואחת בנופלה. היא הובאה למנוחות בבית העלמין הצבאי בקריית שאול. הותירה אחריה הורים ושני אחים.

 

 

"לראות את הניצוץ בעיניים של החיילים כשיבינו שבלעדיהם צה"ל לא קיים" סרן לידר פרץ ז"ל
לידרי שלנו, אנחנו לא צריכים את תפילת "יזכור" כדי לזכור אותך. את כל הזמן איתנו ועם כל מי שנגעת בו בחייך הקצרים אך המשמעותיים.
אבל חשוב לנו שמי שלא זכה להכירך בחייך, ידע על הנפש המיוחדת במינה שהיית בחייך ועדייןהינך ותמיד תהיי.
והיא הייתה המלאכית שלנו
יומנו ולילינו
הכל בשבילנו
איך לכתה הפתאומית ניפצה אותנו לחתיכות
לא היינו מוכנים
לקבל בלב מכה כזאת
אהובה שלנו תמיד ולעולם
(מילים של השראה מתוך השיר "מלאכית" של אליה רוסיליו)

לידר שלנו הייתה מכלול יפהיפה, פסייפס צבעוני ומגוון שאהבת אדם, אהבת הארץ, נחישות, נתינה, דבקות במטרה, ראיית האחר ורצון לשנות את העולם היו נר לרגליה ועם זאת, רק חלק קטן מפאר היצירה שהייתה.

לידר פרץ, בתם האהובה של מירב ואסף ואחות בכורה ונערצת לרון ולרואי נולדה ב,26.5.2002 ביום ט"ו בסיוון תשס"ב. לידר גדלה והתחנכה ברמת גן בשכונת רמת חן. למדה בבית הספר היסודי רמת חן וסיימה את לימודיה בתיכון בליך במגמת קולנוע. מכיתה ד', לידר הייתה חניכה פעילה בשבט הצופים רמת חן ובהמשך, הייתה למדריכה פעילה ומוערכת מאוד.
לקראת הגיוס, ולאור נתוניה הגבוהים, הרבה דלתות היו פתוחות בפני לידר, חלקן מסווגות. ללידר היה חשוב מאוד שהשירות שלה יהיה משמעותי וישפיע על כמה שיותר חיילים וגורמים ואף חלמה לשפר דברים שמבחינתה היו טעוני שיפור. אחד הדברים שהשפיעו על בחירת המסלול היה הצורך שלה לעבוד עם אנשים ולא רק עם מחשבים או מכשירים. היא ראתה את עצמה כמישהי שבאה להטביע חותם ולהישאר בשירות עד כמה שיידרש, בעוד שרבים מחבריה, כבר חשבו על היום שאחרי.

אפשר ללמוד הרבה, אך מעט על לידר הקצינה ממילותיו של מפקדה, סא"ל שמעון פורטובני:
"…לידר זכרה לברכה, התגייסה בדצמבר 2020 והתחילה את שירותה במסלול ייעודי לקצונה בחיל הלוגיסטיקה. לאחר שעברה טירונות בבסיס ניצנים וקורס לוגיסטי ייעודי, סופחה לידר לגדוד "רומח" בחטיבת השיריון "סער מגולן" ולאחר מכן לגדוד 12 בחטיבת "גולני" ולמפקדת החטיבה. בזכות נחישותה, מסירותה למדינה ולמקצוע ומתוך תחושת שליחות יצאה לידר בינואר 2022 לקורס קצונה ובסיומו שובצה להיות מפקדת הדרכה בגדוד ההובלה "אבירי המרכז". לאחר תשעה חודשים הגיעה לשרת כקצינת לוגיסטיקה בגדוד "עז" שבחטיבת "סער מגולן". היא הספיקה  לשרת בגדוד כשלושה חודשים בלבד, אך הרגשנו כאילו הייתה עימנו תמיד. לידר השתלבה בגדוד בטבעיות, אין אחד שלא הכיר אותה והבחין בה; כמו קרן שמש הייתה, עם חיוך מאוזן לאוזן,  מלאה בחן וקסם אישי.
לידר הייתה מפקדת ערכית ואוהבת אדם – קצינת מצטיינת. גם את מרבית תקופת החפיפה שלה היא השקיעה בהיכרות עם האנשים. הייתה בה תשוקה לפקד ולעזור לזולת, והדבר בא לידי ביטוי, בין השאר, באכפתיות שגילתה כלפי כל חייל שנקרה בדרכה.  הערכים שהיו נטועים בלידר הנחו אותה בדרכה ובהשגת מטרותיה; דבר לא עמד בדרכה במילוי תפקידה. מול כל משימה וכל התקלה היא פעלה בנועם, בקור רוח ומתוך חדות עשייה…"

מגיל צעיר, לידר בלטה באופייה המגוון שכלל מצד אחד שובבות ושמחת חיים לצד אינטליגנציה רגשית מאוד גבוהה שבאה לידי ביטוי בדאגה וראיית האחר, רצינות ויכולת מופלאה להציב מטרות ולכבוש פסגות למרות אתגרים שהיו בדרך. לידר, שהתמודדה עם לקויות למידה, לרגע לא ויתרה לעצמה בדרכה להגשים את המטרות ולמעשה, הדרך המאתגרת אותה עברה, ציידה אותה בארגז כלים שהיתווה את דרכה.
אם יש משהו שבלט מאוד כחוט השני בחייה ובמותה של לידר היה ההשפעה המשמעותית שהייתה ללידר על כל סובביה. לידר תמיד הייתה מוקפת בחברים ומצד שני, ידעה לראות את אלו שלא ניחנו או זכו ביכולות הללו והייתה שם עבורם ברגישות וסבלנות אין קץ. לקראת הגיוס, בשלב מאוד מוקדם, לידר הבינה, שעל מנת להשפיע, היא צריכה ללכת למסלול קצונה ואכן, לידר שהחלה מסלול ייעודי לקצונה בחיל הלוגיסטיקה התעקשה בכל מאודה ונלחמה
על זכותה לסיים את המסלול לקצונה למרות אתגרים בהם נתקלה בדרך. את שירותה העיקרי ואת תפקידה האחרון עשתה לידר כקצינת לוגיסטיקה בחיל השריון בבסיס צאלים. לידר הייתה אמונה על תכנון המערך הלוגיסטי של העברת הקו מאימון לתפיסת קו מבצעי על גבול רצועת עזה. בזכותה של לידר, שלצערנו לא זכתה ליהנות מפירות עבודתה, גדוד 77 של חיל השריון הגיע לקו בצורה אופטימאלית עם הפקודה המבצעית שלידר כתבה. המח"ט והמג"ד של לידר, סיפרו לנו לאחר לכתה, כי אופי העברת הקו, הושפעה רבות מהפקודה הלוגיסטית שלידר כתבה.
ב20 ביולי ,2023 הידפקה הבשורה המרה על דלתנו כאשר לאסוננו ובזמן שאסף, אביה של לידר היה במילואים, שמע, עדיין לא באופן רשמי על האסון שקרה ללידר ולנו. באותו יום נורא, בשעת פעילות שינוע הציוד הכבד שנעשה בפיקודה בבסיס צאלים, בחרה לידר, להיות בשטח עם החיילים, למרות שיכלה להישאר במשרדה. בשעה 10 ושלוש דקות בבוקר של יום חמישי, לידר נפגעה בתאונה טראגית ונוראית בבסיס צאלים. לידר שלנו נהרגה במקום.
במהלך שירותה הצבאי, הוכרה לידר כקצינה ששמה הולך לפניה במקצועיות, בראייה העתידית והראייה האישית של כל חייל וחיילת באשר הם. בזמן הקצר שנגדע באיבו, היא הספיקה להנחיל את הערכים שלה בכל אשר נגעה. עדות מוחשית לכך, היא "ערכי המפקד" מסמך שלידר כתבה בעודה בהכשרה בבה"ד 1 שלימים הפך להיות מסמך רשמי וחלק מה"אני מאמין" בהשלמה החיילית בחיל הלוגיסטיקה.
במהלך השבעה בה פקדו את ביתנו מאות חברים, חיילים, מהחייל הלוחם ועד למפקדים בכירים, כולל הרמטכ"ל ונשיא מדינת ישראל, הבנו עד כמה השפעתה של לידר נכחה בכל מקום בו הייתה. כמות הסיפורים המרגשים שזכינו לשמוע, לצערנו, לאחר לכתה, רק חיזקה את מה שכבר שידענו על לידר, "אם הפנינה", בתנו האהובה. סיפורים על ההשפעה של לידר על חיי אנשים, על  המקצועיות, על החוכמה, על הרגישות ועל כך שלידר תמיד הייתה שם עבורם, גם על חשבון זמנה המועט והמקום הנוח שלה.
לידר גדלה בבית עם ערכי אהבת מדינת ישראל. סבא יעקוב (יענקל'ה) שירת כסגן אלוף, אבא אסף, משרת עד היום, בגיל 51 כמפקד בחטיבת ביסל"ח ,6828 גם לאחר המקרה, במילואים ומגן על ארצנו במלחמת "חרבות ברזל" מול עזה. גם דודיה ובני דודיה של לידר שירתו כקצינים ועדיין משרתים בקבע או במילואים ביחידות מובחרות.
לידר הייתה, הנה ותמיד תהיה, ילדה אהובה, ערכית, אחות ובת נהדרת ושום דבר לא ישווה להיותה איתנו ושום דבר לא יפצה על האובדן הבלתי נתפס והחלל העצום שנפער במשפחתנו הגרעינית והמורחבת. אבל העולם צריך לדעת על הילדה היפה והמיוחדת שלנו, הפרח שהאיר את חיינו וחיי אנשים כה רבים שזכו לפגוש אותה בדרכה ובדרכם ועל ערכיה שילוו אותם ובתקווה גם אנשים אחרים שיזכו לגעת ולו במעט, בצוואתה:
ערכים של:
סובלנות וסבלנות
נחישות ודבקות במטרה
ראיית האחר
מקצועיות
משפחתיות
חמלה

 

פינת הנצחה

ניתן לשתף אותנו בסיפורים, תמונות וקטעי מידע דרך כפתור ״שתפו אותנו בסיפור״ בתפריט העליון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שתפו אותנו בסיפור
ניתן להעלות מספר תמונות אם רוצים, עד 10 תמונות בפורמט jpg או png במשקל מקסימלי של 2MB.