ליאור ניב ז"ל

נפל ביום כ"ד בשבט תש"ס
31.1.2000

מידע כללי

מין
זכר
בן
21בנופלו

בן נילי וזאב. נולד ביום כ"ט בכסלו תשל"ט (28.12.1978) בגבעתיים. ליאור נולד בנר חמישי של חנוכה, ומכאן שמו. אח למיכל ולעידו.

ליאור החל את לימודיו בבית-הספר היסודי 'שמעוני' בגבעתיים. כשסיים כיתה ג' עברה המשפחה לגור בתל אביב, וליאור עבר ללמוד בבית-הספר היסודי 'איילון'. את לימודי חטיבת-הביניים והתיכון עשה ב'גימנסיה העברית הרצליה' בתל אביב.

כבר מתחילת דרכו גילה ליאור תכונות מיוחדות, שהבולטות בהן היו מנהיגות, אחווה, רעות ונכונות לעזור לזולת. "חבר כמוהו לא מוצאים, זן נדיר," סיפרו חבריו. בספר הסיום של מחזור פ"ה בגימנסיה כתבו החברים על ליאור: "…לא סתם זכה לתואר 'יו"ר', אלא בזכות אשפיותו בהרס כל דבר קיים. אל תיתנו למראה להטעות אתכם. 'שריף ניב' אינו סתם הורס, מאחורי כל מעשה עומדת מחשבה מבריקה. בקסמיו, חוכמתו וערמומיותו מצליח ליאור לכבוש לב כל מורה, שתגן באומץ ובגופה עליו מפני עיניו החודרות של חולדאי (המנהל)…"

מאז היה בן עשר שילב ליאור את הלימודים בפעילות ענפה בתנועת 'הצופים' בשבט דיזנגוף בתל אביב. תחילה היה חניך, עד מהרה היה למדריך ולאחר-מכן מונה להיות ראש גדוד. חבריו לצופים סיפרו כי הצלחתה של פעולה היתה תלויה בנכונותו להשתתף בה. ליאור היה פעיל ביותר בארגון השבט, בטיולים ובטקסים השונים שהתקיימו בו.

ליאור הרבה לעסוק בספורט. בכיתות ז' עד ט' היה בכיתת ספורט בגימנסיה, הצטיין באתלטיקה קלה ובסיום לימודיו נבחר כספורטאי מצטיין של הגימנסיה. עד כיתה י' הוא גם שיחק כדוריד במסגרת קבוצת 'מכבי תל אביב'.

בחודש יולי 1997 התגייס ליאור לצה"ל. הוא החל קורס טיס, אך לאחר ארבעה חודשים עבר לצנחנים, והחל במסלול הלוחם. בסיום המסלול עבר קורס מ"כים, וכמ"כ הדריך את טירוני מחזור נובמבר 1998.

בסיום המסלול, כתבו החיילים על מפקדם ליאור: "…תמיד דרשת מאיתנו שלמות ונורמות גבוהות. דרשת את הטופ, ואת הכל ביצעת במלוא הרצינות. לכל דבר היה לך פתרון. כשנתת לנו משימה לא היה איכפת לך איך נבצע אותה, העיקר שנבצע, גם אם זה כרוך בלהפוך את העולם. במסעות תמיד נהגת להגיע ראשון, ואם לא – לכיתתך נתת בראש… בשדאות לנו דאגת כמו לילדיך, וגם את בגדיך למעננו נתת. היית תותח, ממש מקצוען… היית לנו למפקד חרוץ ומשקיע, שדרש מאיתנו את שיא השלמות ושימש לנו דוגמה ומופת."

באמצע שנת 1999 סיים ליאור את תפקידו בהדרכה וחזר לגדוד, שם היה לקשר המג"ד. במהרה היה ליד ימינו של מפקד הגדוד בכל פעילות מבצעית. סיפר מפקד הגדוד, סא"ל מוטי: "ליאור שירת כקשרי האישי בשנה האחרונה ובמהלכה זכיתי להיות קרוב אליו ולהתוודע לאופיו המיוחד, לשמחת החיים שאיפיינה אותו כל-כך והקרינה על הסובבים אותו. גופו הזקוף, שחווה בתוכו רגישות ללא גבול לחבריו, התמזג עם חיוכו המופלא, וביחד יצרו אדם מיוחד במינו, איכפתי ודומיננטי." בספטמבר 1999 הועלה ליאור לדרגת סמ"ר.

ביום כ"ד בשבט תש"ס (31.1.2000) נפל ליאור בקרב בלבנון. באותו יום הגיע עם שיירת המג"ד לביקור שיגרתי במוצב 'גלגלית', בגזרה המזרחית בדרום לבנון. אנשי החיזבאללה פתחו בירי מרגמות וטילי לאו על המוצב, ופגעו בעמדת התצפית שבה שהה ליאור. ליאור נהרג במקום. איתו נהרגו רס"ן תדהר טמפלהוף וסמ"ר צחי מלכה גרינברג.

בן עשרים-ואחת היה ליאור בנופלו. הוא הובא למנוחות בבית-העלמין הצבאי בקרית שאול. הותיר אחריו הורים, אחות ואח.

מפקדו של ליאור ספד לו: "ליאור היה מפקד וחייל אשר ביצע את משימותיו באחריות, ברצינות ובמסירות, והיה אהוב על חבריו. אובדנו מורגש בלב כולנו, ומסרבים אנו להשלים עם חסרונו… בשמי ובשם כל מפקדי וחיילי היחידה, מתחייב אני שדרכו תשמש נר לרגלנו."

פינת הנצחה

ניתן לשתף אותנו בסיפורים, תמונות וקטעי מידע דרך כפתור ״שתפו אותנו בסיפור״ בתפריט העליון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שתפו אותנו בסיפור
ניתן להעלות מספר תמונות אם רוצים, עד 10 תמונות בפורמט jpg או png במשקל מקסימלי של 2MB.