יהודה פריימן ז"ל

נפל ביום כ"ב בטבת תש"ח
01/04/1948

מידע כללי

מין
זכר
בן
19בנופלו
דרגה
יחידה
שבט
הנהגה

בן קטה לבית כצנברגר ועמוס (ברנרד), נולד ביום כ"ז בניסן תרפ"ט (7.5.1929) בעיר נירנברג, גרמניה ועלה ארצה בחודש ספטמבר 1934. סיים את חוק לימודיו בגימנסיה העברית בירושלים. חונן בכשרונות מיוחדים, למד בהצטיינות ומוריו העלוהו שתי כיתות במשך שנת-לימודים אחת. היה נער חושב ונבון, ריכז סביבו ילדים והיה להם למדריך רוחני ומעורר למחשבה בהירה. יהודה היה מ"כ בגדנ"ע ושירת בפלמ"ח משנת 1946. היה בהכשרת "הצופים" בעין גב ובעין זיתים ועבד כמודד. הוא תכנן ללמוד, לאחר סיום שירותו, בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית. יהודה היה ער לכל שאלה פוליטית, ספרותית והיסטורית. קנה לו ידיעות רבות בנושאים אלה ואהב להתעמק בהם. רבים החיבורים והמאמרים שכתב על נושאים אקטואליים וכלליים והם מעידים על מחשבה בהירה ועצמאית. עסק בבעיות שונות מבחינה היסטורית ומתוך חדירה לעומקם של הדברים. היה בעל חוש ביקורת המשולבת בהומור ותיאור חי.

עם תחילת מלחמת-העצמאות בעקבות החלטת עצרת האו"ם ב-29.11.1947 על חלוקת הארץ לשתי מדינות, יצא ב-2.1.1948 לפעולת-חבלה בכפר-זיתון (עין זיתים הערבית). תחת אש האויב הניח עם חבריו חומר-נפץ ליד ביתו של ראש הכנופיות. הבית נהרס וראש הכנופיה ועשרה מאנשיה נהרגו. בלכתו חזרה חש כאבים עזים בשכמו ובריאתו, כנראה מלחץ האוויר אחרי ההתפוצצות האדירה. הוא הועבר לבית-חולים בטבריה ושם מת ביום כ"ב בטבת תש"ח (4.1.1948). נקבר בעין גב.

ביום ט"ו באייר תשי"ד (18.5.1954) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בהר- הרצל בירושלים.

פינת הנצחה

ניתן לשתף אותנו בסיפורים, תמונות וקטעי מידע דרך כפתור ״שתפו אותנו בסיפור״ בתפריט העליון

כל בוגרי שבט מצדה מונצחים בלוח זיכרון ובנוסף ביום הזיכרון, כל בוגר מונצח באופן אישי. יום הזיכרון הוא המפעל המרכזי בשבט שלנו.

היה חבר בפלמ"ח במסגרת הכשרת הצופים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שתפו אותנו בסיפור
ניתן להעלות מספר תמונות אם רוצים, עד 10 תמונות בפורמט jpg או png במשקל מקסימלי של 2MB.