יגאל סתוי ז"ל

נפל ביום כ"ז בניסן תשל"ד
19/04/1973

מידע כללי

מין
זכר
בן
24בנופלו
דרגה
יחידה
שבט
הנהגה

יגאל, בן לודיה ושמואל, נולד ביום ב' באדר תש"י (19.2.1950) בירושלים. בעיר זו עברו עליו חוויות ילדותו ובה השלים את מסלול לימודיו. הוא למד בבית-הספר היסודי והתיכון בגמנסיה העברית ברחביה בירושלים. כתלמיד היה חרוץ, שוקד על שיעוריו ומתמיד בכל אשר עשה. תמיד חתר במרץ להשגת מטרות שהציב לעצמו ודבק במשימותיו, אך גם כשהגיע להישגים וזכה בשבחים, ידע לשמור על ענווה וצניעות. "יגאל של כולנו", כפי שקראוהו מכריו ומוקיריו הרבים, היה עלם חמודות, בעל נימוסים ונעים הליכות. ביחסו למבוגרים נהג כבוד ואיפוק, והם השיבו לו מידה כנגד מידה, אף-על-פי שהיה צעיר מהם. רבים מהמבוגרים אף נהנו לשוחח אתו ברצינות רבה. הוא היה חבר בתנועת "הצופים" ואחרי כן גם מדריך בה. הצלחתו הייתה רבה, וכשהיה בן שבע-עשרה נבחר לייצג את תנועת "הצופים" של ישראל בחגיגות המאה לתנועת הצופים שנערכו בקנדה. לשליחות זו יצא מתוך ידיעה כי הוא מייצג את הנוער בישראל וכי דמותו והתנהגותו ישמשו אמת-מידה להערכתו בחוץ לארץ. הקשרים שקשר שם עם נוער יהודי ולא-יהודי לא נותקו זמן רב ונמשכו באמצעות התכתבות ענפה.

יגאל גויס לצה"ל בתחילת אוגוסט 1968 והתנדב לחיל-האוויר. במרס 1970 השלים בהצלחה את הכשרתו בבית-הספר לטיסה והוצב בטייסת קרבית. הוא התקדם ועבר מסוג מטוס מסוים למטוס משוכלל יותר ולבסוף מונה טייס ב"פנטום" וגם מפקד קורס נווטים בביה"ס לטיסה. יגאל היה טייס מעולה ואף נמנה עם הצוות האווירובטי של בית-הספר לטיסה. בעת שירותו בבסיס חצרים, הספיק לנסוע מדי שבוע ללמוד מתמטיקה בירושלים. במלחמת יום הכיפורים הוחזר לטייסת מבצעית וביצע שלושים ותשע גיחות בכל החזיתות. באחת מהן, ביום 23.10.1973, הפיל מטוס "מיג 21" סורי. לסיכום פעולתו במלחמה ציינו מפקדיו כי "למרות גילו הצעיר ולמרות כל הבעיות, לחם יפה ועמד בכל המשימות". בשל כך הומלץ להעלותו לדרגת סרן לפני הזמן המיועד. זמן מה לפני נופלו בקרב נתקבל, באישור שלטונות צה"ל, לאוניברסיטת בן-גוריון, למגמת הנדסת-חשמל ואלקטרוניקה. במלחמת ההתשה, שלאחר מלחמת יום הכיפורים, נטל יגאל חלק פעיל וערך גיחות רבות נגד הסורים. בכל גיחה באו לידי ביטוי הכושר והידע שרכש בהתמדה ובמסירות אין קץ וכולן בוצעו בהצלחה. ביום ו', כ"ז בניסן תשל"ד (19.4.1974), הופל מטוסו של יגאל בשעה שתקף סוללת טילים של הסורים. תחילה הוכרז כנעדר ורק אחרי חתימת הסכם שביתת-הנשק הוחזרה גופתו על-ידי הסורים. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי שעל הר-הרצל בירושלים. השאיר אחריו הורים ואחות.

במכתב התנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: "אבד לנו אחד מהיקרים שבחברים, לוחמים ובני אדם, יגאל – – – נפילתו הייתה הלם לכל – – – לחיוניותו, לשלמות הרבה שבו, לאופי ולאישיות".

הוריו הנציחו את זכרו על-ידי הקמת קרן, שתעניק מלגות לסטודנטים יוצאי עיירות הפיתוח, הלומדים הנדסת חשמל באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, וכן מלגה לתלמידים נזקקים בבית-ספר תיכון ע"ש יצחק בן צבי; כן הקימו הוריו "משחקיה" לזכרו בבית-הספר לילדים חרשים-אלמים של אגודת "כל ישראל חברים" בירושלים, שלומדים בו שמונים ילד. חדר ה"משחקיה" מכיל עשרות משחקים חינוכיים וספרים רבים.

פינת הנצחה

ניתן לשתף אותנו בסיפורים, תמונות וקטעי מידע דרך כפתור ״שתפו אותנו בסיפור״ בתפריט העליון

כתבות שנכתבו לזכרו בחדר הזיכרון.

הדריך בשבט ונהג להסביר על ארץ ישראל בטיולים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שתפו אותנו בסיפור
ניתן להעלות מספר תמונות אם רוצים, עד 10 תמונות בפורמט jpg או png במשקל מקסימלי של 2MB.