חיים שחר ( שוורץ) ז"ל

נפל ביום כ"א בתשרי תשל"ד
17/10/1973

מידע כללי

מין
זכר
בן
20בנופלו
הנהגה

חיים (חיימק'ה), בנם יחידם של פרל ויצחק, נולד ביום כ' באדר תשי"ג (7.3.1953) בחיפה. הוא למד שם בבית-הספר "הריאלי", במגמה הביולוגית. חיים היה תלמיד חרוץ ושקדן, הקפיד מאוד על הכנת השיעורים והיה אהוב מאוד על מוריו ועל חבריו. הוא היה חבר בתנועת "הצופים", וברבות הימים הדריך בשבט "משוטטי בכרמל". מנעוריו היה חובב ספורט, הצטיין באתלטיקה קלה ושיחק בטניס בשעות הפנאי. הוא למד לנגן בפסתנר, אהב להאזין למוסיקה ורכש לאוספו תקליטים רבים, בכל תחומי היצירה המוסיקלית. תחביבו הגדול היה הריקוד, והוא נמנה עם חברי להקת המחול העירונית של חיפה ואף יצא לסיור הופעות במזרח הרחוק. לאחר שסיים את לימודיו בכיתה י"א נשלח לארצות-הברית מטעם הסוכנות היהודית בשיתוף "בית רוטשילד" בחיפה, שם שימש כמדריך וקשר קשרים הדוקים עם כמה משפחות יהודיות, קשרים שלא נותקו גם לאחר ששב ארצה. חיים היה בעל חוש הומור ואהב להתלוצץ ולהתבדח. אופטימי היה, איש נעים-שיחה, דובר אמת ועומד בדיבורו. תמיד היה פעלתן, נבון ובוחן כל עניין במחשבה שקולה. מטבעו היה סקרן וביקורתי, וידע לדבוק בעקשנות במטרותיו, ואכן הצליח בכל אשר עשה. הוא היה בן נאמן להוריו, רחש להם כבוד, התחשב בדעתם ודאג לשלומם ולרווחתם.

חיים גויס לצה"ל בתחילת נובמבר 1971. כיוון שהיה בן יחיד ביקשו הוריו להניאו מלשרת ביחידה קרבית, אך רצונו ועקשנותו גברו והוא התנדב לחיל הצנחנים. לאחר הטירונות השתלם בקורס צניחה ובקורס מ"כים חי"ר והיה בו חניך מצטיין. ביחידתו נחשב חייל טוב, ידיד נאמן ומסור לחבריו המפקדים ולפקודיו. מפקדיו רצו לשלוח אותו להשתלם בקורס קצינים, אך הוא סירב, כיוון שלא רצה להתחייב לשרת בצבא קבע, גם משום שרצה ללמוד רפואה, וגם משום הבטיח זאת להוריו. מפקדו אמר עליו: "היה לו היגיון ישר. הוא היה נבון וידע לבצע הוראות בשלמות. הוא לא היה ותרן ומקל, קפדן היה מאין כמוהו. בכל שקשור היה באמונים לא ויתר גם על הפרט הקטן ביותר". כאשר פרצה מלחמת יום-הכיפורים נשלח לחזית בסיני. ביום כ"א בתשרי תשל"ד (17.10.1973) נפל חיים בקרב הכבד שהתנהל ב"חווה הסינית". הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בחיפה. השאיר אחריו אב ואם. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל-ראשון.

הוריו נטעו לזכרו חורשה ביערות הקרן הקיימת על הר הכרמל, והקימו קרן לזכרו, שפירותיה קודש למענקי לימודים למעוטי יכולת ולהענקת פרס מדי שנה, לתלמיד מצטיין בלימודי הביולוגיה; בבית-הספר הריאלי, שם למד חיים ז"ל, נקרא על שמו אולם הרצאות ללימודי הביולוגיה ובו ארון לתצוגה ביולוגית; לבית הכנסת "צפת" בחיפה נתרם לוח זיכרון משיש וספרי תפלה לזכרו; ארון לספרייה וספרים מקצועיים נתרמו גם למעון-ילדים על-שם שבתאי לוי בחיפה.

פינת הנצחה

ניתן לשתף אותנו בסיפורים, תמונות וקטעי מידע דרך כפתור ״שתפו אותנו בסיפור״ בתפריט העליון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שתפו אותנו בסיפור
ניתן להעלות מספר תמונות אם רוצים, עד 10 תמונות בפורמט jpg או png במשקל מקסימלי של 2MB.