דוד דותן ז"ל

נפל ביום י"ג בתשרי תשל"ד
09/10/1973

מידע כללי

מין
זכר
בן
26בנופלו
דרגה
יחידה
שבט
הנהגה

דוד, בן רחל ויעקב, נולד ביום ט' באלול תש"ז (25.8.1947), בחיפה. הוא למד בבית-הספר היסודי "הריאלי העברי" בעיר הולדתו, ואחר-כך המשיך בלימודים התיכוניים באותו מוסד. כל שנות ילדותו ונערותו של דודו (כך אהבו לכנותו בני משפחתו וידידיו) עברו עליו בהר הכרמל. שם, בקרב הנוף ההררי וגלי הים, עוצבה רוחו ונבנתה אישיותו. דוד היה נער מלא מרץ ואהבת חיים. החיים היו לגביו חגיגה מתמשכת, שאין קץ להפתעותיה. הוא השתדל שלא להחמיץ חוויות והיה פעיל ביותר בחברה, גם בתוך בית ספרו וגם מחוץ לכתליו. למרות שלא אהב את המסגרת בבית-הספר הריאלי והייתה לו ביקורת לגבי צורת הלימודים בו, השלים שם שתים-עשרה שנות לימוד, שארבע האחרונות בהן היו במגמה הריאלית. בתקופת לימודיו היה גם פעיל במועדון הגדנ"ע בעירו. רבות משעות הפנאי שלו הקדיש להכנת פעולות ולהדרכה. הוא סיים בהצלחה קורס מפקדי כיתות של הגדנ"ע ואחר-כך, בזכות הצלחתו הגדולה בהדרכה, נשלח גם לקורס מפקדי מחלקות. גם קורס זה השלים בהצלחה וחזר למועדון הגדנ"ע שלו כאחד המדריכים הבכירים. במסגרת הפעולות שם ארגן ריצות-שדה, שהיו אהובות עליו במיוחד. הוא ניצל כל הזדמנות להשתתף במירוצי שדה מכל הסוגים, במקומות שונים ברחבי הארץ. דודו גם אהב לצלם והקפיד לקחת את מצלמתו לכל המקומות השונים שהגיע אליהם בטיוליו הרבים ולצלמם. הנאה מיוחדת הייתה לו מתחביביו – איסוף בולים ומוסיקה. תחביבים אלה רתקו אותו לפרקי זמן ארוכים ואז היה מתפנה מכל עיסוקיו והיה שקוע אך בהם. לפני תום לימודיו החליט להשתלב במסגרת העתודההאקדמית, אך לאחר שעשה שנת לימודים בפקולטה למתמטיקה בטכניון החליט להתגייס לצה"ל.

דוד גויס לצה"ל בתחילת ספטמבר 1966 והוצב לחיל השריון. הוא השלים טירונות וסדרת קורסים, לרבות קורס מט"קים. לאחר מספר חודשי שירות כמט"ק הצליח לעבור בדיקת עיניים, שנדרשה ממתנדבים לטיס, והתקבל כחניך בקורס טיס של חיל האוויר. במרס 1968 סיים את הקורס והוצב כטייס-קרב בטייסת של מטוסים מדגם "סקייהוק". דודו התנדב לשרת במסגרת שירות הקבע עד לחודש מאי 1972. בתקופה זו שירת תחילה כטייס קרבי ואחר כך נתמנה למדריך בבית-הספר לטיסה. בשנת 1969 נשא את דורית, חברתו, לאישה. בשנת 1970 נולד בנם דרור, ובשנת 1973, חודשיים לפני פרוץ המלחמה, נולדה בתם דנית. בזמן השירות החל דודו את לימודיו בפקולטה להנדסה באוניברסיטת באר שבע.

לאחר שחרורו מצה"ל המשיך דודו בלימודיו בטכניון בחיפה, ובו בזמן עבד בחברה קבלנית לבניין עם אביו. במלחמת יום הכיפורים השתתף דודו בקרבות הבלימה בשתי החזיתות, כטייס מטוס "סקייהוק". ביום י"ג בתשרי תשל"ד (9.10.1973) נפגע מטיל פרוג שירו הסורים ודודו נהרג. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי בחיפה. השאיר אחריו אישה, בן ובת, הורים ואחות. לאחר נופלו הועלה לדרגת סרן.

פינת הנצחה

ניתן לשתף אותנו בסיפורים, תמונות וקטעי מידע דרך כפתור ״שתפו אותנו בסיפור״ בתפריט העליון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שתפו אותנו בסיפור
ניתן להעלות מספר תמונות אם רוצים, עד 10 תמונות בפורמט jpg או png במשקל מקסימלי של 2MB.