גיל טל ז"ל

נפל ביום כ"ג בתשרי תשל"ד
19/10/1973

מידע כללי

מין
זכר
בן
22בנופלו
דרגה
יחידה
שבט
הנהגה

גיל, בן חרמונה לבית טריפון ועזריאל, נולד ביום כ"ד בסיון תשי"א (28.6.1951) בחיפה. הוא למד בבית-הספר הריאלי בחיפה, בבית-הספר בקיבוץ בית-השיטה והמשיך את לימודיו בבית-הספר התיכון "עירוני א'" בחיפה. גיל היה אינטליגנטי, בן טוב, אוהב ומסור ואח למופת. הוא היה אהוב על חבריו וסייע להם ככל שיכול. הוא אהב את הבריות, היה בעל חוש הומור, עליז וחברותי, וידע להטות אוזן קשובה לידידיו. היה ותרן וסלחן ורחק מריב וממדון. מטבעו היה מנומס, עדין נפש ונעים הליכות. איש נעים-שיחה היה, גלוי לב, ישר-דרך ובעל מצפון, שמעולם לא היסס לומר את שבלבו. נבון היה וידע לבחון כל עניין במחשבה שקולה ומעמיקה. מאז ומתמיד אהב את הפשטות והיה שמח בחלקו.

גיל גויס לצה"ל במחצית יולי 1969. לאחר שהשתלם חמישה חודשים בקורס טיס, התנדב לשרת בחיל השריון. הוא השתלם בקורס למקצועות טנק "סנטוריון", בקורס למפקדי טנקי "סנטוריון", בקורס לקצינים ובקורס לקציני שריון. כל התפקידים שהוטלו עליו מילא ביעילות ובמסירות, לשביעות רצונם המלאה של מפקדיו. בחוות דעת תקופתית המקובלת בצה"ל כתבו עליו מפקדיו: "הוא קצין בעל ידע מקצועי טוב ובעל כושר מנהיגות. הוא יעיל, מסור, בעל יזמה והתמצאות, עצמאי, מבין ובעל כושר החלטה. בעל אופי נוח וניתן לסמוך עליו בכל עת". כשישה חודשים נמנה עם המשרתים בצבא הקבע.

בשנת 1972 נשא לאישה את חברתו תמר וחודש וחצי לפני שפרצה מלחמת יום-הכיפורים נולד בנו בכורו זיו. כשפרצה מלחמת יום-הכיפורים נשלח גיל עם יחידתו לחזית ברמת הגולן, והשתתף בקרבות הבלימה והפריצה נגד הסורים. ביום כ"ג בתשרי תשל"ד (19.10.1973), נפגע הטנק שלו והוא נהרג בקרב שריון בשריון שנערך בצומת אום-בוטנה, בדרום-מזרח המובלעת. על שגילה גבורה במילוי תפקיד קרבי, תוך חירוף נפש בקרב, הוענק לו "עיטור העוז". וזה תיאור המעשה: "ביום השני לקרבות ברמת הגולן נפגע אחד הטנקים שלנו, ומפקדו נפצע ונפל לצריח. תחת אש אויב נע סגן גיל טל ז"ל לעבר הטנק שנפגע וחילץ את מפקדו. באותו יום נפגע טנק נוסף שלנו וגם את צוותו חילץ סגן גיל טל ז"ל. מאוחר יותר, באחת ההתקפות בדרום הרמה הסורית, עלתה יחידתו של סגן גיל טל ז"ל על שדה-מוקשים, וטנקים רבים נפגעו. מתוך שדה המוקשים המשיך סגן גיל טל ז"ל לנהל את הקרב עם האויב, אגב חילוץ יחידתו לאחור. מאוחר יותר נהרג באום-בוטנה. במעשיו אלה גילה אומץ-לב, קור-רוח וכושר מנהיגות". גיל הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בחיפה. השאיר אחריו אישה ובן, אב, אם ואח.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: "גיל הצטיין כקצין מעולה ובעל ידע רב, ובמהלך הקרבות גילה אומץ לב ותושייה. הוא היה חביב מאוד, הן על חייליו והן על מפקדיו".

יחידתו הוציאה לאור חוברת בשם "דפי קרב" לזכר חלליה, לאחר שהוענק לו "עיטור העוז" נתפרסמה ב"במחנה" רשימה בשם "הוראות מטנק פגוע" ובה תיאור הקרב ומעשה הגבורה של גיל.

פינת הנצחה

ניתן לשתף אותנו בסיפורים, תמונות וקטעי מידע דרך כפתור ״שתפו אותנו בסיפור״ בתפריט העליון

בשבט קיים קלסר עם סיפור חייו ומרשתו של גיל בחדר השכבה הבוגרת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שתפו אותנו בסיפור
ניתן להעלות מספר תמונות אם רוצים, עד 10 תמונות בפורמט jpg או png במשקל מקסימלי של 2MB.