אלידע (אליק) בן שמש ז"ל

נפל ביום י"ג בניסן תש"ח
22/04/1948

מידע כללי

מין
זכר
בן
22בנופלו
דרגה
יחידה
שבט
הנהגה

בן נחמה ויוסף (פקיד במזכירות הכללית של ההנהלה הציונית), נולד ביום י"ח באייר (ל"ג בעומר) תרפ"ו (2.5.1926), בירושלים. בילדותו נתייתם מאביו. בשנות לימודיו בגימנסיה העברית בירושלים נודע כחבר טוב, מוכן לבוא לעזרת הזולת בלי לבקש תגמול ואף לא תודה והכרת-טובה. אחרי סיום לימודיו בגימנסיה עבד חודשים אחדים בתעשיית כלי-זכוכית עדינים שהיתה אז עבודה חיונית בשל הקושי להביא כלים אלה מחוץ-לארץ בגלל מלחמת-העולם השנייה.

מטעמים משפחתיים שוחרר משירות לאומי, אך לא רצה ביתרונות לעומת חבריו ומיד אחר-כך התנדב לצבא הבריטי, צורף לבריגדה היהודית ושירת בה כשנה וחצי באיטליה ובארצות השפלה.

משחזר לארץ-ישראל אחרי השחרור החל ללמוד הנדסת חשמל בטכניון בחיפה. חיבב מאוד את אמנות הציור ובהתעסקותו בה מצא פורקן לסערת רגשותיו שהסתירה מסביבתו.

בראשית מלחמת-העצמאות התייצב להגנת חיפה. הוא צורף לפלוגה של אחד הגדודים של חטיבת "כרמלי" שנתארגן אז, ואם כי לא סיים שום קורס פיקודי, נשתבח מאוד בעבודה הטובה באימון ותרגול קרבי וליכוד האנשים בשירות, ולאחר זמן נתמנה למפקד כיתה. בהיותו מדריך במחלקה הדתית בסג'רה עלה בידו למנוע סכסוכים בין המתנדבים ובין מפקדיהם שאינם דתיים וליצור אווירה של חברות צבאית וכושר צבאי. הוא הועבר כסמל לפלוגה א' ומילא את חובתו בכשרון ובהצלחה בפעולות המלחמה בחיפה ובסביבה. במבצע שחרור חיפה השתתף כסגן מפקד מחלקה בכיבוש שכונת ואדי רושמיה ותוך כדי הסתערות ופריצה לאחד הבתים המבוצרים נפגע מכדור ונפל ביום י"ג בניסן תש"ח (22.4.1948). אלידע הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בחיפה.

פינת הנצחה

ניתן לשתף אותנו בסיפורים, תמונות וקטעי מידע דרך כפתור ״שתפו אותנו בסיפור״ בתפריט העליון

כל בוגרי שבט מצדה מונצחים בלוח זיכרון ובנוסף ביום הזיכרון, כל בוגר מונצח באופן אישי. יום הזיכרון הוא המפעל המרכזי בשבט שלנו.

התנדב בבריגדה היהודית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שתפו אותנו בסיפור
ניתן להעלות מספר תמונות אם רוצים, עד 10 תמונות בפורמט jpg או png במשקל מקסימלי של 2MB.