איתן לבב ז"ל

נפל ביום כ"ו בסיוון תשמ"ב
17.6.1982

מידע כללי

מין
זכר
בן
22בנופלו
דרגה
שבט
הנהגה

בן זהבה וחיים, נולד ביום י"ב באלול תש"ך (4.9.1960) בנהריה. איתן החל את לימודיו בבית הספר היסודי על-שם חיים ויצמן וסיימם בבית-הספר התיכון העיוני, שניהם בנהריה. בבית הוריו (אביו – אל"מ במילואים ואמו מורה ומחנכת ותיקה בבית-הספר "רמז" בנהריה) ספג איתן ערכי אהבת האדם ומולדת וערכים אלה הכתיבו לו את אורח חייו. כבר בהיותו בכיתה ה' הצטרף לתנועת הצופים, תחילה כחניך, אחרי כן כמדריך ולבסוף מונה כראש גדוד בצופים. איתן היה צעיר רב פעלים: היה מ"כ בגדנ"ע והשתתף בכל פעולות הגדנ"ע שנערכו במסגרת בית-ספרו; היה חבר באיגוד השחמט; שישחק בקבוצת הכדורגל לנערים של "הפועל" נהריה ונמנה עם נבחרת השחייה. בזמנו החופשי הירבה לקרוא, בעיקר ספרות ישראלית; הסופר האהוב עליו היה עמוס עוז, והמשוררים האהובים נעמי שמר ויהודה עמיחי.

איתן גויס לצה"ל בתחילת נובמבר 1978. עוד לפני הגיוס החליט להתנדב לחיל-הצנחנים. הוא עבר את מסלול הטירונות, סיים בהצטיינות קורס מ"כ ועבר קורס צניחה. איתן היה קשור מאוד אל חבריו ליחידה, וסירב כמה פעמים לצאת לקורס קצינים מחשש שעם סיום הקורס ישבצו אותו ביחידה אחרת. איתן השתתף בפשיטות רבות אל מעבר לגבול למיגור קיני מחבלים וידע היטב כי בכך הוא מגן על ביתו ועל עירו, נהריה, שסבלה שנים רבות מפשיטות מחבלים ומירי קטיושות. באחת הצניחות נפגע איתן בגבו, אך סירב לעבור ליחידה אחרת בשל הורדת הפרופיל הרפואי שלו ונאבק על זכותו לחזור ליחידתו ואף הצליח. גם כאשר שוכנע לבסוף לצאת לקורס קצינים וחלה במהלכו, הצליח לשכנע את הרופאים שהוא בריא וכשיר להשלמת הקורס. כבנו של חייל ומפקד ותיק לא היה מוכן להכנע לפציעה או למחלה. עם סיום הקורס חזר איתן ליחידתו כקצין.

דאגתו של איתן לפקודיו היתה לשם דבר. סיפר אחד מחייליו-חניכיו: "איתן היה בן-אדם מיוחד. אם היו למישהו מאיתנו בעיות יכולנו תמיד לפנות אל איתן והוא היה פותר אותן על הצד הטוב ביותר". מפקדיו העריכוהו כקצין מעולה ובעל מוטיבציה גבוהה.

בתום שירות החובה המשיך איתן לשרת בקבע. עם תחילת מבצע שלום הגליל עלה איתן בראש חייליו ללבנון.

ביום כ"ו בסיוון תשמ"ב (17.6.1982) נפל סגן-משנה איתן בקרב בלבנון והובא לקבורה בבית-הקברות הצבאי בנהריה. לאחר מותו הועלה לדרגת סגן. השאיר אחריו הורים ואח, קצין בצה"ל הממשיך בדרכו. מפקד החטיבה ציין כי "איתן הקרין מנהיגות ואבהות בקרב חייליו, שראו בו מופת". הוריו הקימו מרכז למידה על שמו.

לזכרו של סגן איתן לבב הקימה משפחתו אתר הנצחה לזכרו – "מצפה איתן" ליד מערת ה"קשת" שבגליל.

פינת הנצחה

ניתן לשתף אותנו בסיפורים, תמונות וקטעי מידע דרך כפתור ״שתפו אותנו בסיפור״ בתפריט העליון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שתפו אותנו בסיפור
ניתן להעלות מספר תמונות אם רוצים, עד 10 תמונות בפורמט jpg או png במשקל מקסימלי של 2MB.